1 Ağustos 2010 Pazar

Web sitesi için olmazsa olmazlar

Bugün günümüzde bir web sitesi için olmazsa olmazlardan bahsedeceğiz. Hepimiz biliyoruz ki çok güzel bir web sitesi bile yapsak arama motorlarında görüntülenmedikten sonra bize bir fayda sağlamaz. Bu sebepten ötürü sitelerimizi görsel yapmanın yanı sıra bazı teknik unsurlara da uygun yapmamız bizim için doğru olacaktır.

İşte olmazsa olmazlardan en önemlileri:

1) Alan adı seçimi
Alan adınızı alırken hangi kelimeler de internette arama motorlarında bulunmak istiyorsanız ona uygun seçmeniz sizin faydanıza olacaktır. Örneğin çiçek satmak istiyorsanız cicekal.com/net/org/gen.tr şeklinde bir alan adı size uygundur. Buna ek olarak ilave domainler alarak ana alan adınıza domain alias olarak tanımlamanızda da fayda vardır. Örnek verecek olursak hem çiğdem çiçek hem de cicekal.com/net/org/gen.tr aynı site olursa hem markanızı kaybetmemiş olursunuz hem de arama motorunda ilk sırada çıkacak bir alan adı almış olursunuz.

2) Seo desteği
Seo (search engine optimization) türkçesi arama motoru optimizasyonu. Hem 1. maddede bahsedilen alan adı uyumu hem de seo desteği olan bir sitenin arama motorlarında üst sıralarda görüntülenmesi işimizi iyice kolaylaştırır. Seo desteğinde en çok dikkat etmeniz gereken özellikler şunlardır.
- Sayfaların url satırında ki adı ile içeriğinin alakası. (örneğin: cicekal.com/cicek.html),
- Sayfaların title (başlık) değerlerinin aranacak kelimeler ile doldurulması,
- Sayfaların keywords (anahtar kelimeler) değerlerinin aranacak kelimeler ile doldurulması,
- Sayfada ilgili kelimelerin makul sayıda geçmesi, 1-2 yerde bold (kalın) olarak geçmesi,
- Sayfadaki fotoğraf adlarının ve title değerlerinin aranan kelime ile aynı olması,
- Site içeriğinin eşsiz, kopyala yapıştır ile başka bir siteden alınmış olmaması.

3) Rss desteği
Rss (rolly single syndicition) desteği ile hem siteniz rss okuyucu programlara içeriklerinizi verir hem de arama motorları için bir nevi site haritası oluşturmuş olur, böylece arama motorları sayfalarınızı atlamadan hepsini tarar.

4) Diğer sitelerden link alma (backlink)
Önemli konulardan birisi de sitenizi yaptıktan sonra onun pagerankini (sayfa puanını) arttırmak için diğer sitelerden link (bağlantı) almak. Özellikle pagerank’i yüksek sitelerden link almak bu konuda daha etkilidir. Link alırken hangi kelimelerde yükseklerde çıkmak istiyorsanız o kelime üzerine text şeklinde link almanız daha etkili ve yararlı olacaktır. Örneğin çiçek kelimesine 10 tane pagerank i yüksek siteden (4,5,6,7,8 gibi page rank değerleri olan siteler) link alırsanız, çiçek kelimesi aratıldığında ilk sıralarda çıkmanız çok kolaylaşacaktır. Çünkü arama motorları page rank’i yüksek sitelere daha çok güvenirler ve onların linklerini de güvenilir bulurlar.

5) Dmoz.org
Dmoz.org, herkese açık bir rehber sitesidir. Editörler seçimleri ve içerik ekleme prosedürleri oldukça sıkı olduğundan bu sitede yer almak kolay değildir. Dmoz’da yer almak için sitenizin içeriğinin çalıntı ve gelişi güzel olmaması önemlidir. Eğer dmoz’un uygun kategorisine sitenizi kayıt ettirirseniz arama motorlarında çıkmanız daha da kolaylaşacaktır, çünkü arama motorları dmoz’u aktif olarak taramakta ve kayıtlarına güvenerek kendilerine çekmektedirler.

Hiç yorum yok: