24 Mart 2017 Cuma

Türkiye'nin ilk patent kanunu neler getiriyor?

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk patent kanunu, Sınai Mülkiyet Kanunu tasarı üzerinde üç gün süren görüşmelerin ardından Genel Kurul'da kabul edilerek yasalaştı. Kanun, altısı geçici olmak üzere, toplam 199 maddeden oluşuyor.

Kısaca ana değişiklikleri maddeler halinde özetlersek;

Yeni kanun Türk Patent Enstitüsünün adını da Türk Patent ve Marka Kurumu olarak değiştiriyor. Kısa ad "Türk Patent" olacak.

Başkasına ait marka hakkına iktibas veya iltibas suretiyle tecavüz ederek mal üreten veya hizmet sunan, satışa arz eden veya satan, ithal ya da ihraç eden, ticari amaçla satın alan, bulunduran, nakleden veya depolayan kişi 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.


Tescil tarihinden itibaren 5 yıl içinde haklı bir sebep olmadan tescil edildiği mal veya hizmetler bakımından marka sahibi tarafından Türkiye'de ciddi biçimde kullanılmayan ya da kullanımına 5 yıl kesintisiz ara verilen markanın iptaline karar verilecek.


Tescil süreçlerinde kısalmalar sağlanıyor. Yayın ve red kararlarına itiraz süreleri yarı yarıya kısalacak. (3 Ay olan Marka Bülteni 2 aya  6 ay olan Tasarım bülteni ise 2 aya )


İncelemesiz Patent kalkacak. Artık tüm patent başvuruları incelemeli patent şeklinde olacak.


Faydalı Modellere yenilik araştırması yapılma zorunluluğu getirilecek. Böylelikle zaten yıllardır piyasada olan çözümlerin haksız yere koruma altına alınması sorunu ortadan kalkacak.


Patentlerde tescil sonrası itiraz hakkı getirilecek. Mahkemeye gitmek yerine 6 ay içinde tescile itirz ederek iptali sağlanabilecek.


Endüstriyel Tasarım tescil başvuruları için de yenilik araştırması yapılacak.


Marka sahibinden yazılı muvaffakat alınması şartıyla aynı marka, aynı mal ve hizmetler için bir başkası adına da tescil edilebilecek.


AB Direktifine uygun olarak, kullanılmayan markanın 7 yıl içinde Enstitü tarafından iptali (idari iptal) mümkün olacak.

Kaynak: Asist Patent

Hiç yorum yok: